Orech čierny

orech, cierny, stromy, okrasne, plody

Orech čierny (Juglans nigra)

Pre aktuálnu ponuku a cenu nás prosím kontaktujte.

Popis:

Orech čierny, známy aj ako Juglans nigra, je opadavý strom patriaci do čeľade orechovité (Juglandaceae). Je pôvodom z Severnej Ameriky a je známy pre svoje výborné plody a kvalitné drevo. 

Je to stredne veľký strom, ktorý môže dorásť do výšky 20 až 30 metrov. Má širokú, rozvetvenú korunu s hladkou, tmavohnedou kôrou. Jeho listy sú súčiastkou nepárno zloženého lístia a majú eliptický tvar. Listy sú tmavozelené a majú zúbkované okraje.

Je známy pre svoje veľké a tvrdé plody – orechy. Orechy sú okrúhle, hnedé a majú tvrdú škrupinu. Vnútri sa nachádza jedlé jadro, ktoré má bohatú chuť a je hojne využívané v kuchyni na prípravu rôznych jedál a pečiva.

Uprednostňuje slnečné stanovište a hlbokú, bohatú pôdu. Je odolný voči mrazu a je schopný rásť v rôznych pôdno-klimatických podmienkach. Je tiež odolný voči suchu a znečisteniu životného prostredia.

Má dvojaké využitie – výživné plody a kvalitné drevo. Jeho orechy sa konzumujú surové, pečené alebo sa používajú ako prísada do rôznych receptov. Drevo orecha čierneho je tvrdé, pevné a má výborné mechanické vlastnosti, preto sa využíva na výrobu nábytku, podláh, drevených obkladov a remeselných výrobkov.

Je cenený nielen pre svoje plody a drevo, ale aj pre svoju dekoratívnu hodnotu. Je často vysádzaný ako solitér v záhradách a parkoch pre svoj vzrastlý vzhľad a tieň

Fotogaléria:

Návrat hore