Lipa malolistá

lipa, malolista, stromy, okrasne, kvety

Lipa malolistá (Tilia Cordata)

Pre aktuálnu ponuku a cenu nás prosím kontaktujte.

Popis:

Lipa malolistá, známa aj pod názvom Tilia cordata, je listnatý strom patriaci do čeľade lipovité (Tiliaceae). Je to druh lipy pôvodom z Európy, ktorý je známy pre svoju výnimočnú krásu a využitie v krajinnom dizajne. 

Je stredne veľký až veľký strom, ktorý môže dorásť do výšky 20 až 30 metrov. Má kužeľovitú korunu s rozvetvenými vetvami. Jeho listy sú srdcovitého tvaru, malé a jemné, čo je aj dôvod, prečo sa nazýva „malolistá“. Listy majú svetlozelenú farbu a na jesennú dobu môžu nabrať žltohnedé odtiene.

Kvitne na jar, obvykle v júni a júli. Je to medonosná rastlina, a preto jej kvety sú veľmi obľúbené pre včely a iné opeľovače. Kvitne vo forme malých žltých kvetov, ktoré sa zhromažďujú vo visiacich kvetných strapcoch, nazývaných kvetenstvá. Kvety majú príjemnú vôňu, ktorá je charakteristická pre lipové kvety.

Uprednostňuje slnečné alebo polotienisté stanovište a dobre priepustnú pôdu s dostatočnou vlhkosťou. Odolná voči mrazu a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym pôdno-klimatickým podmienkam. Je pomerne odolná voči znečisteniu a môže byť vysádzaná aj v mestských oblastiach.

Je veľmi obľúbená v záhradách a parkoch pre svoj estetický vzhľad a príjemnú vôňu kvetov. Často vysádzaná ako solitéra alebo vytvára stromové aleje a háje. Drevo lipy je mäkké, ľahké a ľahko opracovateľné, preto sa používa na výrobu nábytku, hudobných nástrojov a remeselných výrobkov.

Okrem toho, má aj mnoho ľudových a kultúrnych významov. Je symbolom spojenia s prírodou, pokoja a lásky. Jej kvety sa používajú na výrobu lipového čaju.

Fotogaléria:

Návrat hore