Agát "Turbo Obelisk"

agat, turbo, obelisk, stromy, rychlorastuce, kvety

Agát "Turbo Obelisk"
(Robinia pseudoacacia)

Pre aktuálnu ponuku a cenu nás prosím kontaktujte.

Popis:

Agát „Turbo Obelisk“ je výsledkom 30 rokov výskumu a šľachtenia. Je obľúbený vďaka svojej trvanlivosti a viacúčelovej použiteľnosti. Je vhodný na založenie plantáže s 7 až 15-ročnou dobou obmeny a má vynikajúcu odolnosť voči znečistenej, nekvalitnej pôde a nízkym zrážkam.

Má minimálne o 100 % väčší objem produkcie dreva v porovnaní s obyčajným Agátom biely. Takisto má priamy rast kmeňa, čo vedie k oveľa vyššiemu podielu dreva.

Je to stredne veľký strom, ktorý môže dorásť do výšky 12 až 25 metrov. Má kužeľovitú korunu s rozvetvenými vetvami. Jeho listy sú súčasťou zloženého lístia, ktoré sa skladá z mnohých malých lístkov. Tieto lístky sú eliptického tvaru a majú svetlozelenú farbu.

Kvitne na jar, zvyčajne v máji a júni. Jeho kvety sú veľké, vo forme voňavých bielych strapcov, ktoré sú zhromaždené vo visiacich kvetenstvách. Kvety majú intenzívnu sladkú vôňu a sú atraktívne pre včely a iné opeľovače.

Tvorí plody vo forme dlhých, hnedých strukov, ktoré sú plné semien. Tieto struky sú často visiace a môžu zostať na strome aj po páde lístia. Semená v strukoch sú jedlé, ale zvyčajne sa nepoužívajú na konzumáciu.

Okrem toho je tiež významný v ekosystéme. Je schopný viazať vzdušný dusík a bohatí pôdu organickou hmotou.

Fotogaléria:

Video:

Návrat hore